Unix i Linux. Przewodnik administratora systemów

Unix i Linux. Przewodnik administratora systemów

Autorzy: Evi Nemeth, Garth Snyder, Trent R. Hein, Ben Whaley
Wydanie IV
ISBN: 978-83-246-2968-8
Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 08/2011
Stron: 1552

Systemy Unix i Linux wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa niezawodność, wydajność i elastyczność. Ich potencjał, możliwości oraz odporność na niesprzyjające otoczenie sprawiły, że są dominującymi systemami operacyjnymi w zastosowaniach sieciowych. Co w sobie kryją? Jak nimi administrować i jak zwiększać ich wydajność? Na te i setki innych pytań odpowiada ten obszerny przewodnik. Autorzy rozłożyli na czynniki pierwsze i omówili każde zagadnienie, z którym ma się styczność w codziennej pracy - prezentują w tej pracy zagadnienia takie jak instalacja systemu, skrypty powłoki, kontrolowanie procesów, konfiguracja uprawnień, zarządzanie użytkownikami, przestrzenią dyskową, zadaniami okresowymi oraz backupami. Ponadto obszerną część publikacji stanowi opis zagadnień sieciowych takich jak protokoły routingu, usługa DNS, firewall, serwer plików, hosting www, zarządzanie siecią.


Podstawy systemów operacyjnych

Podstawy systemów operacyjnych

Autorzy: Silberschatz A., Galvin P.B., Gagne G.
Wydanie VI
ISBN: 83-204-2961-7
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo - Techniczne
Data wydania: 2005
Stron: 1130

Jest to najlepszy w świecie podręcznik o systemach operacyjnych, stosowany powszechnie na wszystkich uczelniach w Polsce. Opisano w nim rozwój systemów, budowę sprzętu, zarządzanie procesami i zarządzanie pamięcią. Omówiono podsystem wejścia-wyjścia, nowe technologie i rozwiązania programowe, związane z rozwojem urządzeń pamięci zewnętrznej oraz szyn łączących je z procesorem i pamięcią główną. Sporo miejsca poświęcono systemom rozproszonym i zagadnieniom dotyczącym ochrony i bezpieczeństwa informacji. Omówiono także przykładowe systemy 4.2 BSD Unix, Linux, Windows 2000, Windows NT, Windows XP. Wielką zaletą książki jest przystępny język, czytelne rysunki i ćwiczenia do każdego rozdziału. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów informatyki na wszystkich uczelniach wyższych.


Jądro systemu UNIX. Nowe horyzonty

Jądro systemu UNIX. Nowe horyzonty

Autor: Uresh Vahalia
Wydanie I
ISBN: 83-204-2617-0
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo - Techniczne
Data wydania: 2001
Stron: 654

W książce wszechstronnie opisano budowę jądra systemu UNIX. Przedstawiono jądra wielowątkowe, systemy wieloprocesowe, systemy czasu rzeczywistego i rozproszone systemy plików. Porównano i przeanalizowano możliwości podstawowych wersji systemu UNIX i powstałych z nich wersji komercyjnych, takich jak: SVR 4.x, Solaris i SunOS, Digital UNIX,4.4 BSD, Mach i OSF/1. Omówiono też decyzje, jakie należy podjąć przy projektowaniu podsystemów systemu operacyjnego. Wyjaśniono szczegóły implementacji, kładąc nacisk na ich praktyczne znaczenie. Książka jest napisana z dużym znawstwem tematu. Jej wielką zaletą jest to, że autor nie ogranicza się w swoich rozważaniach do wybranego systemu uniksowego, a rozpatruje i porównuje różne rozwiązania przyjęte w znanych wersjach.